Sadržaj dokumenta
Eterično Ulje Smilja I Prirodna Kozmetika
Prirodna kozmetika je u današnje vrijeme postala nezamisliva bez uporabe eteričnih ulja. Eterično ulje smilja je jedno od onih koje sa pravom nose kultni status u prirodnoj kozmetici. Ono potiče cirkulaciju kože, regenerira kožu i djeluje protiv bora. Zbog svog snažnog antioksidativnog dijelovanja ulje smilja smanjuje dubinske bore čak 19 posto, a ukupan broj bora 14 posto. Ulje smilja potiče rast novih stanica kože. Njegovo eterično ulje i čajevi se na području mediterana tradicionalno upotrebljavaju za brisanje tragova vremena s kože. Ova mediteranska biljka se upotrebljava u kozmetičke ali i terapeutske svrhe. Poznato je preko 600 vrsta smilja. Najpoznatija je Helichrysum italicum.To je mediteransko samoniklo bilje koja raste na sunčanim kamenjarima. Visoka je do 60 cm, Ima male uske listiće i žute cvjetova. Obično cvate u svibnju i lipnju. Jedno od najcjenjenijih je Dalmatinsko smilje. Ono ima visok udjela italodiona koji pomaže u regeneraciji tkiva i apsorpciji hematoma.
Eterično Ulje Smilja
Kada govorimo o ulju smilja, najčešće mislimo upravo na eterično ulje smilja. Osim njega postoji i uljni macerat smilja te hidrolat ili cjetna vodica smilja. U aromaterapiji etrično ulje se počine koristiti od 1980 –tih. Najcjenjenijim se smatra ulje smilja s Korzike. Miris eteričnog ulja smilja podsjeća na pokošeno sijeno i ima jak intezitet. Eterično ulje smilja se dobiva destilacijom vodenom parom. Iako ga nazivamo uljem, eterično ulje to nije. Za razliku od masnih ulja ono je hlapivo. Eterična ulja na tijelo nanosimo bez razrijeđena u nekom biljnom (masnom) ulju. Akvo biljno ulje se još naziva i baznim uljem. Eterično ulje smilja složenog je kemijskog sastava. Cvijet sadrži vrlo malo eteričnog ulja. Za proizvodnju kilograma eteričnog ulja potrebno ubrati više od tone cvjetova. To je i razlog zašto je cijena eteričnog ulja od smilja jako visoka. Smilje se mora destilirati u roku 24 sata nakon branja.
Eterično Ulje Smilja i Kako Djeluje
Eterično ulje smilja djeluje prije svega regenerativno. Smilje se pokazalo više nego djelotvorno u pružanju pomoći koži da ostane mekana i puna. Ono djeluje adstringentno i zbog toga se koristi i protiv opuštanja i ovješenosti kože. Smilje djeluje snažno protuupalno i antioksidativno. Ulje smilja potiče rast novih stanica kože. Ono je odlično u borbi protiv bora, crvenih i staračkih pjegica, akni, čireva, pa i dermatitisa, ekcema, psorijaze i mnogih drugih stanja kože. Najveću primjenu smilje i pripravci od smilja (ulja, krema, hidrolata) imaju u području ljepote jer učinkovito djeluje protiv starenja kože. Iako je smilje pogodno za korištenje kod mnogih bolesti, najpopularnije je u upotrebi protiv bora i drugih kožnih nepravilnosti.
Eterično ulje smilja učinkovito je i u ublažavanju podočnjaka i krugova oko očiju. Također se koristi za uklanjanje kapilara, upala vena, saniranja hematoma i ostalih ozljeda na površini kože. Eterično ulje smilja ima svoju uporabu i u tradicionalnoj medicini. Jedno je od najboljih sredstava protiv hematoma. Smilje također djeluje antikoagulantno, stimulira rad hepatocita i smanjuje razinu kolesterola. Prednosti korištenja smilja su što djeluje antiseptički i pročišćava kožu. Snažno djeluje protiv slobodnih radikala te potiče proizvodnju kolagena. Ono poboljšava mikrocirkulaciju i detoksifikaciju kože. U tradicionalnom travarstvu upotrebljavalo se za tretirnje astme, migrene, jetrenih tegoba i kožnih oboljenja.
Macerat Smilja
Prije nego što je započela era destilacije eteričnog ulja, smilje se maceriralo. To je proces potapanja smilja u uljima poput maslinovog ili bademovog. Priprema macerata obavlja se u vrijeme cvatnje i berbe smilja. Vršni se dijelovi biljke ili sami svježi cvjetovi zgnječe u mužaru ili rukama. To se radi kako bi se potaknulo izvlačenje eteričnih sastojaka te se s njima napuni čista staklena posuda. Tako pripremljeni biljni sastojci se preliju nekim hladno prešanim uljem. To su najčešće ulja poput bademovog, maslinovog, ulja koštica marelice ili ulja grožda. Sloj ulja se nalazi do tri prsta iznad biljne mase. Posuda se potom zatvori poklopcem i stavlja na suncu cca. 6 tjedana uz svakodnevno protresanje.
Biljna ulja jako dobro otapaju eterično ulje. Macerat smilja ima ugodan miris cvjetova smilja. Najviše se koristio prije svega u kozmetici i za njegu kože sklone upalama. Također se koristio i za ublažavanje bora, strija, ožiljaka…itd. Pomaže i kod suhe, oštećene i nadražene kože, opeklina i modrica. Nakon određenog vremena, ulje izvlači ljekovita svojstva iz biljke. Macerat smilja se danas teško pronalazi u slobodnoj prodaji.
Hidrolat ili Cvjetna Vodica Smilja
Za vrijeme proizvodnje eteričnog ulja nastaje još jedan interesantan nusproizvod. To je hidrolat ili cvjetna vodica smilja. Hidrolati se na kožu mogu nanositi nerazrijeđeni. U aromakozmetici se obično koriste prije nanošenja uljnih mješavina. Hidrolat smilja vlaži kožu i smiruje upale. On se najviše koristi za osjetljivu i zrelu kožu. Također se koristi i kod svih tipova kože kojoj je potrebna regeneracija. Za osobe sa urođenim velikim podočnjacima ovaj hidrolat je izvrstan.
Krema od Smilja
Jedna od najpopularnijih krema u kozmetici je krema od smilja. Krema od smilja preporučava se za sve tipove kože. Za još bolje rezultate trebalo bi je koristite zajedno s uljem od smilja. Ona je naročito popularna u anti-age tretmanima lica. Vrlo je učinkovita u usporavanju starenja kože. Uklanja bore, akne i vraća koži elastičnost. Ona odlično hrani suhu i zrelu kožu te joj vraća potrebnu vlažnost. Tako koža ostaje svježa, glatka i meka. Osim toga ona revitalizira, štiti i pomlađuje.Krema od smilja je bogata antioksidansima. Oni kožu štite od slobodnih radikala na način da sprječava prerano starenje. Redovitim korištenjem kreme od smilja postiže se ujednačen ten i otklanjaju mrlje na koži.